Victorie superba a Academiei Regal Sport Atletico Madrid in Liga Elitelor U 17: 2-1 cu Dinamo!

Etapa a 6-a a Ligii Elitelor U 17 a programat unul din cele mai interesante meciuri: Academia Regal Sport Atletico Madrid – Dinamo. A fost meciul in care Florin Raducioiu si-a intalnit marea dragoste, Dinamo, clubul la care s-a lansat si unde a avut primele performante in cariera de fotbalist.

“Raduciou a invins Dinamo” ar putea fi titlul perfect pentru meciul de duminica.  Minunea Blonda a Generatiei de Aur si David Tudor, secundul sau, au reusit sa ii motiveze perfect pe elevii sai, acestia impunandu-se cu 2-1, dupa ce au condus cu 2-0.

Prima repriza a avut un inceput echilibrat, ocaziile de poarta alternand. Achiriloaie a salvat excelent un sut al dinamovistilor din 10 metri, pentru ca Blanuta sa rateze la numai cateva minute singur cu portarul “cainilor”.

Scorul a fost deschis in minutul 25 de Tavi Popescu, care a marcat superb, de la marginea careului, sutand cu efect la coltul lung. Ambele echipe au continuat dupa pauza sa joace ofensiv, spectacolul fotbalistic fiind unul deosebit. Cei care au marcat au fost tot jucatorii lui Raducioiu: Blanuta a scapat singur cu portarul si, de data aceasta, nu l-a iertat, trimitand mingea pe sub acesta.

Ca si  in meciurile cu Viitorul si Petrosport Ploiesti, echipa noastra s-a relaxat la 2-0 si a primit gol. Babaua a facut un fault inutil in careu, iar oaspetii au redus din handicap din penalty.

Din nou a fost un final cu emotii pentru formatia lui Raducioiu, care a reusit totusi sa se apere perfect si sa pastreze minimul avantaj.  A fost a treia victorie a Academiei Regal Sport Atletico Madrid, victorie cu care a urcat pe locul 5, la un punct de locul 4 .

“M-a bucurat nu doar victoria, ci si modul cum au evoluat baietii. Au construit, au jucat ofensiv, au avut atitudine, au facut un meci foarte bun. Ne-a ajutat si adversarul, Dinamo fiind o echipa ofensiva care nu face antijoc. De aceea, cred ca toti cei care au urmarit partida au fost mai mult decat multumiti de spectacolul oferit de cele doua echipe”, a declarat, dupa meci, Florin Raducioiu.

Antrenorii Raducioiu si David Tudor au folosit urmatoarea echipa in victoria cu Dinamo:

Achiriloaie – Culda, Babaua, R Dragusin – cpt., L. Florica – Gogan, Oct. Popescu – Enache, Ghita, Bomoy – Blanuta. Au mai jucat Melencu, Ciprian Popescu, Rares Toader.