Meci dramatic in prima runda a Ligii Elitelor U 17! Echipa lui Florin Raducioiu a pierdut incredibil cu Academia Hagi, dupa ce la pauza conducea cu 2-0!

Cei care au urmarit, duminica, partida dintre Academia Regal Sport Atletico Madrid si Academia Hagi o vor tine minte mult timp. Contand pentru prima etapa a Ligii Elitelor U 17, partida a avut o desfasurare de un dramatism extraordinar.

Prima repriza a fost una in care echipa noastra a reusit tactic un meci foarte bun. Dupa cateva ocazii ale echipei lui Hagi, juniorii pregatiti de Florin Raducioiu au reusit sa deschida scorul dupa o actiune excelenta purtata de Bomoy in mare viteza si finalizata de Ghita cu un sut, din careu, la coltul lung.

Cu o aparare foarte buna, Academia Regal Sport a reusit apoi sa faca fata atacurilor oasptelilor, iar la mijlocul reprzei a dat lovitura. Tavi Popescu a inscris un gol superb, la vinclu, dupa o reluare cu bolta, peste portarul advers, de la marginea careului, 

Repriza a doua a inceput cu un fault violent al unui jucator de la Academia Hagi la Bomboy. Cartonas rosu direct, oaspetii ramanand in 10 jucatori. Cu om in plus, cu un avantaj de doua goluri, echipa noastra parea sa se desprinda clar in castigatoarea primului derby al Ligii Elitelor.

Ce a urmat insa este domeniul stiintifico-fantastic. Cu o conditie fizica ireprosabila, echipa lui Hagi nu a renuntat si a reusit sa reduca din handicap la o eroare a portarului nostru. Retrasi prea din timp si cu un contraaatac inexistent, jucatorii lui Raducioiu au primit si al doilea gol, pierzand astfel avantajul de doua gouri. 

Finalul a continuat in aceeasi nota si constantenii au dat lovitura cu 10 minute inaintea finalului, inscriind golul victoriei in 10 jucatori. Finalul i-a gasit pe jucatorii nostri parbusiti si la propriu, si la figurat.

Antrenorul Academiei Regal Sport Atletico Madrid, Florin Raduciou, a jucat cu urmatoarea formula de echipa: 

Achiriloaie – Stanca, R. Dragusin, Babaua – cpt., L. Florica – Gogan, Oct. Popescu – Enache, Ghita, Bomoy – Melencu. Au mai jucat: Draganoaia, Blanuta, Ciprian Popescu, Culda.

“Dezamagirea este una foarte mare dupa acest meci incredibil. Totusi, cel mai important pentru noi este sa uitam cat mai repede infrangerea de duminica. Seria din care facem parte este una foarte echilibrata si jocul rezultatelor poate produce mari surprize. In niciun caz nu trebuie sa dezarmam”, a declarat presedintele Academiei Regal Sport, Mihai Badea.

“Pacat ca nu am reusit sa castigam in fata uneia din cele mai bune echipe din serie,. Poate chiar cea mai buna, daca tinem cont ca are in lot 7 internationali. Oricum, obiectivul nostru ramane acela de a ne clasa pe primele doua locuri care aduc calificarea in faza finala”, a adaugat Badea.

Iata si celelalte rezultate inregistrate in prima etapa a Ligii Elitelor U 17 si clasamentul:

Petrosport Ploiesti – Sporting Juniorul Vaslui 1-2

LPS Piatra Neamt – Steagu Rosu Brasov 5-2

Dunarea 2005 Calarasi – Juventus Bucuresti 0-2

Concordia Chiajna – Dinamo 1948 Bucuresti 1-2

 

Clasament Etapa 1
 
Loc Echipa M V E I Gol +/- Pct
1. LPS Piatra Neamţ 1 1 0 0 5-2 5-2 3
2. ASC Juventus Bucureşti 1 1 0 0 2-0 2-0 3
3. SC FC Viitorul Constanta SA 1 1 0 0 3-2 3-2 3
4. SC Dinamo 1948 Bucureşti 1 1 0 0 2-1 2-1 3
5. CS Sporting Juniorul Vaslui 1 1 0 0 2-1 2-1 3
6. ACS Regal Sport Club Ferdinand I 1 0 0 1 2-3 2-3 0
7. CS Concordia Chiajna 1 0 0 1 1-2 1-2 0
8. ACS Petrosport Ploiesti 1 0 0 1 1-2 1-2 0
9. AFC Dunărea 2005 Călăraşi 1 0 0 1 0-2 0-2 0
10. ACS Steagu Rosu Brasov 1 0 0 1 2-5 2-5 0