Luca Florica a jucat in ambele meciuri ale “nationalei” U 16 cu Cipru, fiind integralist in victoria cu 3-2 din prima partida! Radu Dragusin nu a putut evolua din cauza unei accidentari!

Reprezentativa Under 16 a României, formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002, a disputat, pe 6 si 8 februarie, doua jocuei de pregatire în fața selecționatei similare a Ciprului. Pentru aceste partide, selectionerul Daniel Mogosanu a chemat la lot si doi jucatori ai Academiei Regal Sport: fundasul stanga, Luca Florica, si stoperul, Radu Dragusin. Ultimul nu  putut insa juca in niciuna din partide, deoarece s-a accidentat inaintea convocarii.

Prima partida s-a disputat pe stadionul “Pyrgos Community” din Limassol și s-a incheiat cu victoria “tricolorilor”, 3-2.  Luca Florica (al cincilea de la dreapta spre stanga) a fost integralist si a avut o evolutie foarte buna.

Ciprioții au condus la pauză cu 2-1, deși România a fost cea care a deschis scorul încă din minutul 2. Peto a trimis din prima în plasă după o minge scoasă din banda dreaptă de Pitu. Gazdele au revenit rapid printr-un gol marcat în minutul 4, dintr-un penalty făcut de Dicu, și au trecut la conducere în minutul 33.

În partea secundă, în minutul 49, Pitu i-a pasat excelent lui Crivac, care a reluat sub bară din 9 metri. Apoi, Peto a înscris al doilea său gol și cel al victoriei în prelungiri. În minutul 80+3, acesta a pătruns în banda dreapta și a finalizat la colțul lung pentru o victorie meritată a tricolorilor care au ratat alte șapte ocazii importante de a înscrie.

Echipa României: 1. Sava-cpt. – 2. Grosu, 15. Toma (6. Chilili, 78′), 3. Dicu, 4. Florică – 5. Crivac, 8. Grameni – 7. Pitu (17. Iurea, 78′), 20. Peto, 10. Bani (11. Stoica, 58′) – 9. Corbeanu (21. Suciu, 58′)

Rezerve neutilizate: 12. Popa – 13. Iana, 14. Dumitru, 16. Urcan, 18. Szondi, 19. Târță, 22. Istrate

A doua partida a avut loc pe acelasi stadion din Limassol si s-a incheiat cu infrangerea echipei noastre, cipriotii luandu-si revansa cu 2-1.

Toate cele trei goluri au fost înscrise în prima parte. Gazdele au deschis scorul în minutul 15, tricolorii au revenit prin reușita lui Bani, minutul 30, din pasa lui Stoica, iar Cipru a mai înscris o dată, minutul 38, cu un șut din marginea careului mare. În partea secundă, echipa pregătită de Daniel Mogoșanu a ratat în câteva rânduri marcarea golului egalizator.

Luca Florica a intrat in repriza a doua, in minutul 51, in locul lui Iurea.

Antrenorul Daniel Mogosanu a folosit urmatorii jucatori:

1. Sava (12. Popa, 41′) – 2. Grosu (14. Dumitru, 70′), 6. Chilili, 16. Urcan, 17. Iurea (4. Florică, 51′) – 5. Crivac (19. Tarța, 75′), 8. Grameni (21. Suciu, 70′) – 7. Pitu (13. Iana, 75′), 10. Bani (9. Corbeanu, 51′), 11. Stoica – 20. Peto

Actuala reprezentativă U16 a României va debuta în preliminariile Campionatului European U17 în toamna anului 2018.